picibaba.hu vonalzó

2011. december 29., csütörtök

Karácsony, készülődés és a malaccsorda

A Karácsony előtti hetekben felelevenedett, hogy az elmúlt években mennyire nem tudtam kivenni a részem a  készülődésből. Három éve egy (vagy több) vírus vett le a lábamról, két éve egy hatalmas pocak akadályozott, tavaly azt sem tudtam, milyen évszak van. Ilyen előzményekkel idén igazán büszke voltam magamra, hogy a negyedik vasárnapra bár, de elkészült az Adventi koszorú, mindenkinek sikerült kitalálni, hogy minek örülne a fa alatt, és egy kis takarítást is beterveztem. Szenteste előtt két nappal a kis trió is aktívan bekapcsolódott a lakás csinosításába.
Miután tízórai után átöltöztünk, - ez nem mindennapos, csak az önálló joghurt kanalazás alternatív formájának kipróbálása után, Domi a mosakodásnak is egy számára sokkal szórakoztatóbb válfaját  választotta, melynek eredménye igencsak nedves ruházat lett.



Szóval át- majd felöltöztünk, és lementünk az udvarra egy kis ebéd előtti levegőzésre. Eszembe sem jutott, hogy télen nincs mindig tél, és az ősszel térkövezett és még be nem növényesített udvarunk egy része potenciális dagonyapályává alakult. Két perc múlva már mindhárman a sárban "szánkóztak" - fenéken. Az eredmény: legalább két centivel magasabb gyerekek (sár a cipő talpán), két rétegen keresztül is sáros pelenka, és egy lépcsőház - a levetkőzés helyszíne - ami akkor inkább egy malaclakra hasonlított. Mekkora szerencse, hogy nem takarítottam ki előtte tükörfényesre a lakást!


Aztán eljött a Szenteste. Illetve Szent Délután. Szegény Jézuskának csak egy délutáni alvásnyi ideje volt, hogy mindennel elkészüljön. Húzós tempóban ugyan, de mire felébredt a társaság, a Karácsonyfa díszben állt, az ajándékok alatta várták gazdáikat. Jézuska a nagy sietségben a csilingelő hangú csengőt elkeverte valahova, így az angyalok jobb híján egy öblös hangú mozsárral csengettek, de a meglepetés fényét ez sem halványította el.
Domi - hátha megint valami orvos van a dolog mögött - gyorsan visszafordult, hogy "mennyünk szétáni", Eszter nagy lendülettel nyugtázta, hogy "Kajácony...fa" majd egy laza mozdulattal kikapta a díszzacskóból az egyik ajándékot, és tologatni kezdte. Réka pedig megállt a szoba közepén, és csak ennyit mondott: "Kajáconyi Angyalok"... Akik azóta is velünk vannak...




2011. december 5., hétfő

Mikulás

Még nem beszélnek folyamatosan, érzéseiket, mondanivalójukat kedves, suta félmondatokban fejezik ki. Nem hozták tudomásunkra, hogy a napok óta mesélt Mikulás-történetek mennyire ragadták meg kis képzeletüket. Látszólag semennyire. 
Aztán eljött az a bizonyos este, amikor Mikulás sorra járja a házakat, és a jó gyerekek cipőjébe belepottyantja az ajándékot. Lekapcsoltuk a "Pinty és Ponty"-ot, és énekelni kezdtünk Neki - mert bár kétség kívül mintagyerekek voltak, biztos, ami biztos - lehet, hogy nem friss az adatbázisa, elvégre még alig két éve laknak itt, tavaly meg még nem sokat törődtek vele.
A harmadik dal közepénél megszólaltam: "Pszt, én hallottam valami mocorgást az előtérben!" Mindannyian az ajtóhoz szaladtunk, miközben Réka mindenkit megnyugtatott, hogy "nembáánt"...
Az ajándékokon átbukdácsolva mindhárman a lépcsőt lezáró korláthoz futottak, és izgatottan néztek a bejárat felé. Biztos vagyok benne, hogy még látták piros ruhájának szegélyét az ajtóban eltűnni...
A lényegnek örültek. Itt járt a Mikulás!


(Azért ízlett a csoki is :) )

2011. november 28., hétfő

A zene, az kell...

Az egész család szívéhez közel áll a zene, így nem volt kérdés számomra, hogy majd a kisbabám pocaklakó korában is rengeteg muzsikát fog hallgatni. Járunk zenekarra, énekkara, nyomon követi a növendékeim fejlődését, zongorázok, énekelek neki. Ez az elképzelés rögtön szertefoszlott, amikor kiderült, hárman laknak odabent. Az orvosom rögtön eltiltott mindenféle munkától és idézőjeles munkától is, le kellett mondanom a zenekarról, énekkarról, ráadásul akkor kezdődött a H1N1 mizéria, így közösségbe sem nagyon mertem menni.
Természetesen, amíg nem kellett bevonulni a kórházba, itthon sok zenét hallgattunk, dudorásztam nekik, de zongorázni a vége felé már nem nagyon sikerült, mivel a hasamtól nem értem el a billentyűket. A kórházban már egy kicsit nehezebben lehetett zenét hallgatni - a szobatársak zenei ízlése csak nagyon ritkán egyezik. Az éneklés még valamennyire kivitelezhető volt, bár igyekeztem késői időpontot választani az esti tisztálkodásra, valószínű, többekben furcsa gondolatokat ébreszthettek a zuhanyzóból kiszűrődő Mozart dalfoszlányok hangjai.
Mindenesetre - én mindent megtettem - és születésük után kíváncsian vártam a gyermekeimen megmutatkozó fantasztikus zenei tehetség jeleit. 
Amik elég korán megmutatkoztak. Eszterre például azt mondtuk, énekes lesz: olyan hangosan tud sírni, hogyha kitennénk a tetőre, légvédelmi szirénának is beválna. Domi pedig Vásáry André nyomdokaiba fog lépni, mivel egy ültő helyében ki tudja sikítani a négyvonalas Bé-t. (Ez a mutatvány a doktornéni rendelőjében megy a legjobban)
Az önértékelésük is rendkívül fejlett: tudják, az igazi műértő egy hang megszólaltatása után is felfedezi a rejtőzködő tehetséget - minek strapáljuk magunkat - a zongorán egy hang leütése után lelkesen megtapsolják egymást, és magukat is.



A műértő-képességük is igazán kifinomult: A szép, igényes zenét megtapsolják, és mondogatják: "Szép vóót", míg a többire rázzák a fejüket és hisztérikusan kiabálják, hogy "nem kell!!!"
Csak hízott a mellem a büszkeségtől. Mindaddig, míg egy szép napon - azt hiszem, ezt minden gyerek előbb-utóbb megteszi - elkísértek a lakás legkisebb helyiségébe. Mindhárman. Nagyon élvezték a különleges helyzetet, majd amikor hallhatóan befejeztem a dolgomat, felém fordultak, tapsolni kezdtek és kiabálták: "Szép vóót, szép vóót!"

2011. november 23., szerda

Berci és Pótci

 Néhány hónapos korukban kaptak a gyerekek egy-egy szundikendőt. Domi egy kiskutyát, Boldit, Réka egy kis lepkét/méhecskét, Zümit, Eszter pedig egy kis bohócot, Bercit.
  Senki nem vált igazi baráttá, egyedül Berci. Berci segít elaludni, megvigasztal, ha valaki bánt, felvidít, ha rossz a kedvünk, és csak úgy játszani is igazán jó vele, és az "illatáról" még nem is beszéltünk.
 Egy időben Eszter Zümit is felkarolta, látván, hogy unatkozik, no meg, a kicsi szarvacskája éppen jól beleillett a kibújni készülő szemfog helyére. Masszírozótehetsége majdnem Berci rangjára emelte Zümit.  Még sétálni is magunkkal vittük néhányszor. 
  Egyik őszi sétánk alkalmával Zümi gondolt egyet, - vagy megunta a szarva rágcsálását, vagy csak egy kis kalandra vágyott - és kiugrott a babakocsiból. Mindezt olyan halkan tette, hogy csak otthon vettük észre hiányát. Persze rögtön körbeszaladtam a sétánk útvonalán, de Zümit már nem találtam. Sem az úton, sem az út mellett, sem az árokban, sehol. Nagyon szép kis lepke/méhecske volt. Valaki előbb megtalálta, mint én. Bízom benne, hogy aki az új barátja lett, ugyanúgy szereti, mint Eszter szerette...

Eszter és Zümi

Zümi eltűnése után gondolkodni kezdtem, hogyan lehetne egy Zümi-dublőrt találni. Ahol vettem, nem kapható már - szezonális termék. 
Az interneten keresgélve ugyan Zümit nem találtam, (szerencsére Eszter hamar túltette magát az elvesztésén) de ráleltem egy Berci-hasonmásra. Gyorsan lecsaptam rá, mivel egy Bercivel történő váratlan baleset katasztrofális következményekkel járna.
  
Néhány nap múlva megérkezett a hasonmás - Pótci. Bemutattuk őket egymásnak. Eszter nézte, nézte, majd megszólalt: Nem kell Pótci!! - majd Berci sapkájának végét  a fülébe dugva elvonult. 
Pótci sokat van egyedül. Eszter néha odamegy: Szomorú, Pótci - mondja - majd egy kicsit odabújik hozzá, megszeretgeti.
De Berci az igazi, hűséges Barát. Ha éppen nincs szem előtt, Eszter elkiáltja magát a szoba közepén: BEECI, HÓÓVAGY? NEM LÁTLAK!

Berci soha nem jön velünk sétálni...

Eszter, Bercivel


Berci és Pótci

2011. november 17., csütörtök

A csend mindig gyanús...

 Hallottam már ezt sok szülőtől, és tényleg, a legelképesztőbb dolgok, és a legnagyobb meglepetések mindig csendben történnek.

Amikor elkezdtük tervezgetni a tetőtéri lakásunk beépítését, nem gondoltunk arra, hogy egyszerre hárommal többen leszünk.
 Ahogy nőnek a Gyerekek, és a mozgásterük is egyre nagyobb, mi szépen lassan kiszorulunk a lakásból. Egyre több helyiséget kellett megnyitni számukra, és bababiztossá tenni, mivel képtelenség arra figyelni, hogy éppen ki mit eszik-nyal meg, nyit-pakol ki. Nincsenek cserepes virágok - Domi 5 perc alatt megenne fél cserép földet. Az asztalon nincs terítő - hamar rájöttek, hogy az elérhetetlen dolgok hogy válnak könnyen elérhetővé. A székek fel vannak fordítva, és az asztal alá dugva - túl gyakran képzelték létrának őket. Az alsó polcokon csak plüssök, labdák, egyéb játékok laknak. A TV elé egy fél járóka van kerítésként erősítve, mert úgy gondolták, hogy Halász Jutka nénit egy szép dal után nyugodtan vállon lehet veregetni.
  Egyetlen szoba van, ahova nem mehetnek be, a dolgozószoba. Számítógépek, CD-k, nyomtató, a megszállott övezetből kimentett, könnyen felboruló-törő állólámpa, Apu szerszámai - ide van minden összegyűjtve, ami nem babakézbe való. Az ajtó mindig csukva van. És természetesen, ez a világ legizgalmasabb helye.
 Amíg a konyhában mosogatok, rendet teszek, szívesen hallgatom, ahogy a nappaliban tesznek-vesznek, játszanak, "beszélgetnek" - édes alapzaj. Ma délelőtt, ahogy elzártam a csapot, csak azt a bizonyos csendet hallottam. Gyanús csendet. Kinéztem a nappaliba. Sehol senki. Megyek szobáról szobára. Senki. És csend. Hová tűntek a gyerekek?
 Aztán észreveszem, hogy a titkos szoba ajtaja résnyire nyitva van... Benézek...
Réka Apu asztala előtt ül a széken, kezében egy csavarhúzóval. Domi egy tokjából kiszedett CD-vel a kezében vizsgálgatja, hogyan lehetne felhúzni a reluxát. Eszter pedig kipakolta az egyik komódból az üres dobozokat, azokat vizsgálgatja, maradt-e bennük valami, majd mikor meglát, levesz apu asztaláról egy tintapatront, és mondja: ó, de szééép!!! 

  Nagyot nőttek az elmúlt hetekben. Domi a legmagasabb. Eléri a kilincset... Innen is kiszorultunk...




2011. november 16., szerda

Lelemények

Mászókát, hintát, akadálypályát és még lehetne sorolni, mennyiféle játékot lehet kapni, amivel csemetéinket rövidebb-hosszabb időre le lehet kötni. Azonban a legjobb játék az, amit saját maguk találnak ki.

Egy felfordított szék pl. kiváló hinta:




Az ágyneműtartó félretolásával a legizgalmasabb alagút tárul fel:



A legjobb hangszerek a konyhában találhatóak:



...és a házipatikában:



Egymást is nagyon jól el lehet szórakoztatni:





De a legeslegjobb játék:

2011. november 15., kedd

Cipővásárlás Domival

 Vannak helyzetek, amikor a gyerekek teljesen kifordulnak magukból. És természetesen ezek az esetek általában nyilvános helyen, sok ember előtt történnek, hogy anyuka is izzadjon egy kicsit...

  Dominak nagyon duci a lába. Hiába mértem le, és hoztam neki próba nélkül cipőt, pár napig hordta, majd egyszer csak üvöltve tiltakozott az ellen, hogy a lábára húzzam. (természetesen ekkor már kicserélni sem tudtam, látszott rajta, hogy használtuk)
 Elhatároztam tehát, hogy elviszem magammal cipőt vásárolni, alaposan megpróbáljuk, megnézzük, hogy biztos jó legyen. A két lányt a mamákra hagytam, alig vártam, hogy kiélvezhessem, hogy csak egy gyerekkel vagyok, nem kell hatfelé figyelni.
  A tündéri kisember nagyon élvezte az autózást, a parkolóhelytől a bolt ajtajáig tartó pár métert gyalog tettük meg. Nyílt az ajtó, és már vártam a csodálkozó nagy szemeket, és csodálkozó "húú"-zást a sok színes cipő láttán. Ehelyett...

  Talán azt hitte, szurit kap... vagy vért vesznek... vagy megnézik a torkát.... vagy kiszívják az orrát... vagy kitisztítják a fülét... vagy jön az Öhömböhöm... Nem tudom, de az én nyugodt és nevetős kisfiam elkezdett üvölteni, és az összes tapadókorongjával rám tapadt, alig tudtam mozdulni. Hiába mondtam neki, hogy itt nem kell félni, nézd, micsoda gyönyörű cipőcskék vannak itt, és ne félj, nincs itt semmiféle doktornéni, sem spatula, sem orrszívó, nem hatott. Már-már kezdtem feladni a cipővásárlást, de nem tehettem, mivel nem volt mit felvennie szegény gyereknek... Végig ordított, amíg kiválasztottam a cipőt, méretet kértem, felpróbáltuk - hihi, érdekes mutatvány volt - és megvettem. Arról inkább ne beszéljünk, hogy eközben rengetegen jöttek a boltba, arról se, hogy a vevők és az eladók ordítva kommunikáltak egymással, hogy értsenek valamit. A sajnálkozó tekinteteket és kérdéseket pedig, hogy miért sír ENNYIRE, szeretném mihamarabb elfelejteni... Alig vártam, hogy kijöjjünk a boltból, még a Cooper-teszten sem izzadtam le ennyire annak idején...

  Domi az egész hazautat végigvigyorogta, itthon pedig szembesültem azzal, hogy vettem egy iszonyat drága cipőt. De legalább jó. Hordja. Sőt, szereti.

2011. szeptember 3., szombat

A varázslatos popsikenőcs...

Hogy mi a varázsa, nem tudom. De hogy majdnem minden gyerek legalább egyszer összekeni magát vele, az biztos. Azon, hogy nálunk éppen Réka volt, aki alaposan a tégely fenekére nézett, nem csodálkozom. Aki minden elől hagyott ruhadarabot (a melltartótól az alsónadrágig) a fejére vesz, nézegeti magát a tükörben, hajtogatva, hogy "cinosz, cinosz", attól egyáltalán nem meglepő, hogy az arca kellő hidratálására is komoly gondot fordít. És azt is teljesen meg lehet érteni, hogy az ágyrácsnak, lepedőnek, takarónak és a pizsamának is frissnek és fiatalosnak kell maradnia :) Ez a felnőtteknek miért nem egyértelmű?


2011. augusztus 8., hétfő

Önkiszolgálás

Mama nagyon finom mézes sütit sütött. Délelőtt kaptak belőle pár falatot, és nagy sikert aratott...
...Aztán el kellett mennem kicserélni Eszter pelenkáját. Először valami küzdelemféle hangjai szűrődtek be a fürdőszobába. Sírás még nem volt, nyugodtan pelenkáztam tovább. Aztán egy tompa puffanás, majd nagy csend... Amilyen gyorsan csak lehetett, befejeztem Esztert, és rohantunk ki a nappaliba. Mire a fényképezőgép előkerült, már ő is csatlakozott:

 









Az rejtély, hogy szedték le a tálat. Valami nagy összedolgozás lehetett, mert a terítő a helyén maradt...

2011. augusztus 7., vasárnap

Domi, a vízmániás

Domonkos nagyon szereti a vizet. Ha valamiben vizet lát, legyen az pocsolya, cica itatótálja, öntözőkanna, rögtön odamegy és pancsolni kezd. A pocsolyacsapkodás eredményeként született sárszeplők nem zavarnak annyira, de a rítushoz az is hozzátartozik, hogy utána lenyalja a kezét. Mert még ráadásul mindent meg is nyal. De tényleg MINDENT :)

Tegnap aztán igazán nagyot alakított: takarítás közben elfelejtettem becsukni a WC ajtaját. Az egyik szoba kiporszívózása után, amint kikapcsoltam a porszívót, fura csobogásra lettem figyelmes. Rohanok a WC-hez, hát látom, hogy Domi fél teste benn van a vécécsészében, és a cumiját mártogatja a vízbe... Nem akarom tudni, hányszor vette a szájába addig, amíg megérkeztem...

2011. augusztus 1., hétfő

Terhesség és szülés

Mindenek előtt egy beszámoló a terhességről, szülésről, és egy picit arról is, ami utána jött...

Az ikrek gondolata már korábban is felmerült bennem, mert a családban volt ikerpár, így mi is számíthattunk rá. Nem lepődtem volna meg túlságosan, ha azt mondja az orvos: ketten vannak. De hogy HÁRMAN!!! Hazudnék, ha azt mondanám, ujjongtam örömömben, és nem is hinné el senki. A kockázatokról akkor még nem hallottam, inkább attól ijedtem meg, mit fogunk kezdeni egyszerre három babával. Azt mondta mindenki, hogy eggyel is nehéz.

Amikor valamennyire hozzászoktam a gondolathoz (nem lehet teljesen, még most is nehéz felfogni), már nem aggódtam. Végig nagyon nyugodt voltam, biztos voltam abban, hogy minden rendben lesz. Tudtam, hogy ha három babát kaptunk egyszerre, akkor meg is kapunk hozzá mindent, ami igazán szükséges.

12 hetet töltöttem kórházban.
-  Egyet az első trimeszterben, óvatosságból, nem volt semmi panaszom.
- Majd a 16. hét körül 3 hetet méhszáj záró műtét miatt. (elővigyázatosságból, a klinikán ez a protokoll, de engem is megnyugtatott).
- A 20. hét körül egy hetet egy icipici vérzés miatt. (nem derült ki, mitől, talán a túl gyors méhnövekedés okozta.) Viszont mentővel mentem, életem "legnagyobb" élménye volt, iszonyú kényelmetlen mentőautóval utazni. Az egész terhesség alatt nem hánytam, csak akkor, négy fiatal mentős pasi szeme láttára. :)
- A 29. héttől pedig végig a szülésig (35. hét), majd utána egy hetet a Gyerekekkel.

A kórházban töltött idő igazán kellemes volt, amennyire egy ilyen helyen kellemes lehet. A szinte kollégium-hangulat nagyon nagy mértékben köszönhető a Nővéreknek, és Sorstársaimnak. A mai napig nagy szeretettel gondolok rájuk.

Picikéim minden várakozást felülmúltak. 35 hétig benn maradtak, és hatalmas pocakot növesztettek nekem:


32. hét
34. hét + 4 nap

Már az elején megmondták, hogy császármetszés lesz, túl nagy kockázat lenne a természetes szülés. A műtét spinális érzéstelenítés mellett zajlott, az aneszteziológus rendkívül kedves volt, folyamatosan beszámolt, hogy hol tartunk, mivel semmit nem éreztem. A babákat rögtön megmutatták nekem, majd vitték őket a koraszülött osztályra.
Íme az első képek Róluk:




A kórházban születésük után még 9 napig maradtunk. Majdnem 2 hónap kórházi tartózkodás után nagyon izgultam, milyen lesz az itthoni élet. Az egész terhesség alatt csak arra koncentráltam, hogy Ők egészségesek legyenek, egyszerűen nem tudtam elképzelni, milyen lesz, ha már idekint lesznek. Aztán minden ment a maga útján. Szép lassan minden kialakult. Az eleje biztosan nagyon nehéz volt, de tényleg, egész egyszerűen nem emlékszem erre. Most már nagyon jól elboldogulunk egymással... :)